- Joined
- Jul 27, 2009
- Messages
- 3,965
What is a ballpark figure of more expensive?
How often would the bulbs need replaced and on how many light boxes?
Given the number of reports done in a year, you'd think $5 more each report would cover the costs, if even that much.
I could see it being more of a pain for the independent jeweler that doesn't make profit from grading reports.
@sledge,
To clarify, my comment was not specific to lab grading. It was about the likelihood that in the future LED lights that illuminate our indoor environments will be completely devoid of UV.