- Joined
- Feb 22, 2009
- Messages
- 4,602
I just read that hair dye is the new toilet paper.![]()
I was able to get paper products yesterday and I was thrilled.Strange how happy finding TP can make us these days.
Butter. A friend of mine is hoarding five pounds of Kerry Gold!
lol
Anything from a garden/nursery website (that's after waiting in the queue to get into said gardening website!)
Rationing is a natural next thought. I find the idea charming, but I suspect compliance and honor would be our weak point in any modern iteration. Hard to believe people would not find a way to exploit it.
Having said that, please allow me to apologize for having bought a dozen cans of Chickarina soup back in November when I got sick and a steady weekly Replenishment shopping of at least 3 cans a week ever since. Do you use red chili flakes in yours? Extra small pat of butter? Have you tried it with Herbes de Provence? Curry powder?
Aloe Vera gel ...was going to make some homemade hand gel since I cant find the real stuff. Appears that everyone else
has already turned to homemade and all the Aloe Vera is sold out!
Dried beans are nowhere to be found. You can’t find split peas or lentils either.
Here the problem was all our mills ran out of the small retail sized bags to bag the flour intoFlour!!! Cannot find any flour!
Everything else is ok except toilet paper.
Maybe they’re really attempting to make pizza dough!Yeast/flour here. Everyone is attempting to bake their own bread I guess lol.
Serious question here!
I have the opportunity to buy 13kg of flour for $15.
Should I???? Seems a bit much since we don't bake bread but all this missing flour is making me fear I will not be able to find more flour for cakes (I still have 3kg).
Should I???
Can you freeze flour?
If I really wanted flour I would spend the 15$. A bag of mandarin oranges went up from 4$ to 9$. Saw it yesterday and I passed because Greg said he didn't want them. I don't eat citrus. If I did and I wanted them I would have gotten them because little things make life a bit better right now and if you can afford the extra few dollars I say go for it. But if you don't really want it then it isn't worth the money. Eggs doubled in price near us but we got those for Greg because he enjoys eggs every few days and so it was worth it.
It seems the prices of everything has gone up (temporarily I hope) and my answer is if you want it and it will make your life even just a little bit better go for it (as long as it won't break the bank).
It is a very good price for flour I am just wary of 13kg of it! I don't have the freezer space!
Then I fret about wastage.
But what will I do if I run out and there will be no flour ever again?
HELP ME MISSY!!!!!!!