haagen_dazs
Brilliant_Rock
- Joined
- Sep 2, 2009
- Messages
- 781
I needed to know this part which a consumer may not know.Date: 5/29/2010 8:42:32 AM
Author: denverappraiser
Add the alloy, a bit of labor and some distribution costs for retail and
Neil Beaty
Date: 5/31/2010 1:36:17 AM
Author: haagen_dazs
Neil
How much is 18k White Gold / gram since it contains more gold but less alloy material?
Thanks
Date: 5/31/2010 5:42:37 AM
Author: Stone-cold11
Date: 5/31/2010 1:36:17 AM
Author: haagen_dazs
Neil
How much is 18k White Gold / gram since it contains more gold but less alloy material?
Thanks
18/24 * 1214/31.1 = $29.27/g
For the 14k, cheap because there is only a $4/g for each setting attributed to labor, other cost and profit.
Date: 6/1/2010 6:22:16 PM
Author: Stone-cold11
Too many unknown?
Mass production or custom piece? Type, design of setting? Skill level of the craftsman if custom made and how much he charge? Just to name a few unknown. How can anyone tell you anything with the information you provide?
Cheapest is not necessary the best deal.
Date: 6/1/2010 9:21:33 PM
Author: haagen_dazs
Date: 6/1/2010 6:22:16 PM
necessary allows
typo
i meant ALLOYS
Around here the jewelers are charging about $40/gram for 14k and about $55/gram for alloyed 18k. Labor to cast, finish, design, fabricate, set stones etc. is usually more than the gold component in a piece although this will vary with both the design and the craftsman involved. Some work cheap and some are very expensive. Metals are world commodities, skilled labor and the costs of running a store most definitely are not.Date: 5/31/2010 1:36:17 AM
Author: haagen_dazs
Neil
How much is 18k White Gold / gram since it contains more gold but less alloy material?
Thanks
Date: 6/1/2010 11:31:31 PM
Around here the jewelers are charging about $40/gram for 14k and about $55/gram for alloyed 18k.
Neil Beaty