oshinbreez
Brilliant_Rock
- Joined
- Jun 16, 2006
- Messages
- 1,135
i usually calculate it in my head...but you could use your phone, that wouldnt be as noticeable ya know, itd look like u were just texting or something..Date: 8/18/2008 9:18:18 PM
Author: MC
We do not eat out much (probably only once per month) and I''m a huge fan of organics, so for a family of four I WAS spending around $1,200 per month up until recently when I decided to try and cut that budget in half and buy less organics (but stick with all free-range/organic meats) but it''s been nearly impossible to entirely break the healthy food habit. I am hoping to cut down to $800 per month.
Weird question - but has anyone ever used a calculator when grocery shopping so when you get up to the check stand, you''re not finding yourself with a bill about twice as large as you thought it''d be? I was thinking of trying this, but I''d be embarrassed if anyone saw me!
Date: 8/18/2008 9:34:30 PM
Author: blondebunny
Date: 8/18/2008 9:18:18 PM
Author: MC
We do not eat out much (probably only once per month) and I''m a huge fan of organics, so for a family of four I WAS spending around $1,200 per month up until recently when I decided to try and cut that budget in half and buy less organics (but stick with all free-range/organic meats) but it''s been nearly impossible to entirely break the healthy food habit. I am hoping to cut down to $800 per month.
Weird question - but has anyone ever used a calculator when grocery shopping so when you get up to the check stand, you''re not finding yourself with a bill about twice as large as you thought it''d be? I was thinking of trying this, but I''d be embarrassed if anyone saw me!
i usually calculate it in my head...but you could use your phone, that wouldnt be as noticeable ya know, itd look like u were just texting or something..
I think we spend about $300 a month... We go to Sams and get amazing deals, if we got what we do at Sams at lets say Publix I think we''d be spending about $700 a month!I just got his parents going to Sams now, its crazy what great prices u can get if u just buy in bulk and freeze! :-0
itd prob be less but BF loves chips and probably eats like 3 bags a week... he has the best metabolism ever, if I ate 1 bag a week, I dont wanna know, hahaha![]()
Date: 8/18/2008 9:45:23 PM
Author: lovegem
Date: 8/18/2008 9:34:30 PM
Author: blondebunny
Date: 8/18/2008 9:18:18 PM
Author: MC
We do not eat out much (probably only once per month) and I''m a huge fan of organics, so for a family of four I WAS spending around $1,200 per month up until recently when I decided to try and cut that budget in half and buy less organics (but stick with all free-range/organic meats) but it''s been nearly impossible to entirely break the healthy food habit. I am hoping to cut down to $800 per month.
ya i dont either, I was just giving the poster an option![]()
ya you have to be a member to shop at sams... but its only like 40 a year, which if u think about it, you probably save ur first trip, and there gas is ALWAYS cheaper, so you save lots of $$$ there!I <3 sams hahaha
Weird question - but has anyone ever used a calculator when grocery shopping so when you get up to the check stand, you''re not finding yourself with a bill about twice as large as you thought it''d be? I was thinking of trying this, but I''d be embarrassed if anyone saw me!
i usually calculate it in my head...but you could use your phone, that wouldnt be as noticeable ya know, itd look like u were just texting or something..
I think we spend about $300 a month... We go to Sams and get amazing deals, if we got what we do at Sams at lets say Publix I think we''d be spending about $700 a month!I just got his parents going to Sams now, its crazy what great prices u can get if u just buy in bulk and freeze! :-0
itd prob be less but BF loves chips and probably eats like 3 bags a week... he has the best metabolism ever, if I ate 1 bag a week, I dont wanna know, hahaha![]()
I don''t see any problem if someone takes out a calculator in the grocery store.
Do you need to be a member to shop at Sams?
hmmm that was weird..none of my stuff posted?!?! and it wouldnt let me edit it...weirdness...Date: 8/18/2008 11:42:45 PM
Author: blondebunny
Date: 8/18/2008 9:45:23 PM
Author: lovegem
Date: 8/18/2008 9:34:30 PM
Author: blondebunny
Date: 8/18/2008 9:18:18 PM
Author: MC
We do not eat out much (probably only once per month) and I''m a huge fan of organics, so for a family of four I WAS spending around $1,200 per month up until recently when I decided to try and cut that budget in half and buy less organics (but stick with all free-range/organic meats) but it''s been nearly impossible to entirely break the healthy food habit. I am hoping to cut down to $800 per month.
ya i dont either, I was just giving the poster an option![]()
ya you have to be a member to shop at sams... but its only like 40 a year, which if u think about it, you probably save ur first trip, and there gas is ALWAYS cheaper, so you save lots of $$$ there!I <3 sams hahaha
Weird question - but has anyone ever used a calculator when grocery shopping so when you get up to the check stand, you''re not finding yourself with a bill about twice as large as you thought it''d be? I was thinking of trying this, but I''d be embarrassed if anyone saw me!
i usually calculate it in my head...but you could use your phone, that wouldnt be as noticeable ya know, itd look like u were just texting or something..
I think we spend about $300 a month... We go to Sams and get amazing deals, if we got what we do at Sams at lets say Publix I think we''d be spending about $700 a month!I just got his parents going to Sams now, its crazy what great prices u can get if u just buy in bulk and freeze! :-0
itd prob be less but BF loves chips and probably eats like 3 bags a week... he has the best metabolism ever, if I ate 1 bag a week, I dont wanna know, hahaha![]()
I don''t see any problem if someone takes out a calculator in the grocery store.
Do you need to be a member to shop at Sams?
Date: 8/19/2008 1:00:15 AM
Author: luvmyhalo
We spend about $350/month. That''s for my husband & I, our 19 month old and 2 large dogsWe probably spend another $150/month eating out.![]()